ترسیم نقشه های اجرایی سازه های فولادی و بتنی در پروژه های عمرانی

2

ترسیم نقشه های اجرایی سازه های فولادی و بتنی در پروژه های عمرانی

همانطور که می دانید بعد از طراحی سازه در سه مرحله معماری ، سازه و تاسیسات و بهینه سازی طرح وارد مرحله مهم تهیه و ترسیم نقشه های اجرایی سازه می شویم. می توان گفت اهمیت این بخش به قدری زیاد است که کوچکترین اشتباهی باعث به باد رفتن کلیه تلاش های طراحان و محاسبین و همچنین خسارت های پیش بینی نشده به پروژه می باشد. حتی اگر قصد متره براورد مالی پروژه را دارید و نیاز سنجی های پروژه را می خواهید برنامه ریزی کنید فرض و اعتماد اولیه شما بر مبنای همین نقشه های اجرایی است که در دست دارید.

اهمیت نرم افزارهای BIM  ( بی ای ام ) در تهیه و ترسیم نقشه های اجرایی

BIM  چیست ؟ به زبان ساده این واژه به نرم افزارهایی گفته می شود که می تواند سازه را قبل از ساخت و اجرا به صورت کامل با تمام جزییات در ان مدلسازی کرد و سپس خروجی های ارزمشندی از ان گرفت که یکی مهمترین ان ها نقشه های اجرایی است.

همانطور که در بالا اشاره شد اهمیت نقشه های ساخت و اجرای قابل اعتماد همیشه دغدغه مهندسین بوده است و از طرفی می دانیم ترسیم نقشه های اجرایی سازه سنتی به وسیله نرم افزارهایی مثل اتوکد همیشه با خطا همراه بوده است ( هم به دلیل خطای انسانی و هم به دلیل فضای دو بعدی و مشخص نبودن تداخلات اعضای سازه ای با اعضای معماری یا تاسیسات ) از این رو بیش از چند دهه است که نرم افزارهای هوشمند ( مدلسازی اطلاعات ساختمان ) پا به عرصه گذاشته و هرسال تکمیل تر شده و ویژگی های جدیدی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

یک از بهترین و مهترین نرم افزار ها در این زمینه تکلا استراکچر است که هم در دنیا و هم در ایران عضو ثابت دفاتر فنی مهندسی است و تقریبا تمام پروژه عظیم دنیا از این نرم افزار کمک گرفته اند اگر کمی هم سرچ کنید متوجه می شوید تقریبا هر ساله به عنوان بهترین نرم افزار در این زمینه انتخاب شده است. ( تاریخچه شرکت تکلا از سال ۱۹۶۶ را اینجا مشاهده کنید )

نقشه سازه

روند تولید نقشه های ساخت و اجرا در سازه ها فلزی

خود نقشه های اجرایی معمولا به سه قسمت تقسیم بندی می شوند که به زبان ساده و به دور از اصطلاحات فنی کار کرد هر کدام را شرح می دهیم :

نقشه های قطعه زنی :

موضوع این نقشه ها فقط یک قطعه خاص هست و هیچگونه قطعه الحاقی در نقشه مشاهده نمی گردد. مثلا یک تیر را فرض کنید، در این تقشه تمام مشخصات تیر از قبیل ( طول تیر ؛ محل دقیق سوراخ کاری ها برای پیچ و مهره ؛ پخ زدگی ها و .. ) با تمام جزییات به میلیمتر مشخص شده و مواردی همچون شماره قطعه ، تعداد قطعاتی که باید از ان ساخته شود و محل نصب ان ذکر گردد.

دقت کنید برای یک ورق سخت کننده کوچک هم باید نقشه قطعه زنی تولید شود و اگر ورق دیگر مشابهی وجود دارد که فقط ۵ میلیمتر طول ان متقاوت است برای ان قطعه باید نقشه جداگانه ترسیم کرد.

گقتنی است تکلا استراکچر تمام موارد فوق را با دقت بسیار بالا برای تمام اعضا به صورت اتوماتیک در چند ثانیه انجام می دهد.

نقشه سینگل پارت قطعه زنی تکلا

مطالعه بیشتر : اموزش پروژه محور تکلا استراکچر – سازه های فلزی

نقشه های مونتاژ :

در این نقشه ها قطعه اصلی به همراه اندازه گذاری هایی که محل نصب قطعات الحاقی است را به صورت مشخص نشان می دهد. برای مثال یک ستون فلزی را تصور کنید که باید نشیمنگاه تیرها ، ورق های تقویت ، ورق های بست ستون و در موارد بیس پلیت به ان الحاق شده است.

تمام قطعات الحاقی باید دقیقا در سر جای خود متصل شوند تا بعدا در مرحله اجرا باعث تداخل و ناهماهنگی با دیگر قطعات نشوند. چون حساسیت کار بالاست این عملیات در کارگاه های ساخت مصنوعات فلزی دقیقا طبق همین نقشه های مونتاژ ساخته شده  و بعدا به محل نصب حمل می شوند.

در تکلا استراکچر به دلیل مدل سازی سه بعدی قبل از اجرا و تولید نقشه تمام تداخلات و مشکلات اجرایی را گزارش و قابل پیش بینی می کند و این امکان را بوجود می اورد ، بدون تولید هزینه برای پروژه ، از قبل برای ان راه حلی پیدا کرد. همچنین ممکن است ، مهندس محاسب طرحی را ارائه کرده باشد که وقتی ان را مدلسازی می کنیم متوجه می شویم عملا قابلیت اجرا ندارد، پس فرصتی بوجود می اید که طرحمان را بهینه کینم.

نقشه مونتاژ و نصب سازه فلزی تکلا استراکچر

نقشه های نصب :

در این نقشه ها از ذکر جزییات پرهیز شده و فقط مشخصات و مکان های نصب قطعات مونتاژ شده ، اکس بندی ها و قاب ها و موارد کلی دیگر بر روی ان مشخص شده است

به صورت کلی تکلا استراکچر با در نظر گیری موارد اجرایی انواع نقشه های ساخت و اجرا را در کوتاه ترین زمان ترسیم کرده و گزارشات مختلفی همچون مصالح به کار رفته در هر بخش پروژه و هرچه دیگری که مورد نیاز دفتر فنی پروژه است ارائه می کند.

نقشه های اجرایی - تکلا استراکچر

تکلا استراکچر و سازه های بتنی

در تکلا استراکچر هیچگونه محدودیتی برای مدلسازی و گرفتن نقشه وجود ندارد. شما می توانید انواع سازه های فلزی ، بتنی و حتی چوبی را با هر نوع کاربری در تکلا مدلسازی و نقشه گیری کنید فرقی نمی کند سازه شما یک اپارتمان باشد یا یک پالایشگاه نفتی ، شما در تکلا هیچگونه محدودیتی ندارید. حتی اگر اتصالی لازم داشتید که در کتابخانه نرم افزار نبود تکلا این قابلیت را به شما می دهد که خودتان اتصال مورد نظرتان را بسازید و ان را هوشمندسازی بکنید تا بعدا در هر پروژه دیگری که خواستید از ان استفاده کنید.

بحث هوشمند سازی کامپوننت ها توسط کاربر یکی از کلیدی ترین نقاط قوت تکلا است که ان را بی نظیر کرده ، تقریبا در هیچ نرم افزار دیگری این قابلیت به کاربر ارایه نمی شود و همین نکات است که تکلا را این چنین محبوب و بی همتا کرده است.

گفتنی است بحث هوشمندسازی کامپوننت تکلا استراکچر که یکی از مهمترین و کلیدی ترین بحث های تکلا استراکچر است به صورت مفصل و همراه با اموزش های فراوان در کامل ترین دوره اموزشی تکلا استراکچر – سازه های فلزی به صورت مفصل اموزش داده شده است.

 

 

تکلا بتنی

اما دو نکته خیلی مهم را باید گفته شود:

این نرم افزار قابلیت تهیه نقشه های اجرایی برای سازه های بتنی را دارد و هیچگونه محدودیتی در این زمینه برای مدلسازی و گرفتن نفشه ندارد اما معمولا برای سازه های اپارتمانی استفاده نمی شود بیشتر برای سازه های حجیم کاربرد دارد.

دلیلش این است که مدلسازی سازه های بتنی بسیار زمان گیر تر است، چون ما باید اول نتایج خروجی نرم افزار ایتبز را تحلیل کنیم و نقاط و قطع و خم را کنترل کنیم تا طرحمان بهینه و سبک شود و از طرفی ضوابط طراحی لرزه ای مبحث نه را نیز رعایت کنیم و سپس میلگردها و خاموت ها را مدل کنیم. خب پر مسلم تکلا موارد ایین نامه ای را در نظر نمیگیرد و این وظیفه بر عهده ماست به همین دلیل از لحاظ زمان و انرژی صرفه ندارد. اما نرم افزارهای ترسیم ایرانی که برای سازه بتنی در بازار موجود که تعدادشان هم الا ماشاالله زیاد است اگرچه قیمت بالایی دارند اما اگر شغل و کار ما این است در دراز مدت به صرفه است چون هم سرعت عمل بسیار بالایی دارند و هم با مقررات ملی ساختمان ما هماهنگ است.

اما اشکالشان این است که این نرم افزارها برای قطعات خاصی هستند ( مثلا فقط ستون و تیر و یا دیوار ) اما در تکلا هیچ محدودیتی نیست و می توانید مخازن ، پل های بتنی ، انواع فونداسیون ها و غیره  را مدلسازی سپس ارماتور گذاری و نقشه گیری کنید. البته ما در حال تهیه یک دوره اموزشی تکلا استراکچر برای سازه های بتنی هستیم که با تمهیداتی که اندیشیده ایم تلاش داریم تا حد زیادی این نقیصه را رفع کنیم.

نقشه سازه بتنی تکلا استراکچر


اموزش مدلسازی و ترسیم نقشه های اجرایی سازه های فولادی
حرفه ای شوید


 ترسیم نقشه های اجرایی سازه

ترسیم نقشه های اجرایی سازه

2 دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت کارگروه محترم
    من آموزش تکلا رو از سایت شما خریداری کردم واقعا دستتون درد نکنه از این سایت خوبتون.من یه خواسته ای از شما داشتم اگه امکانش باشه نمونه طراحی توسط تکلا برا ساختمان های بتنی رو هم مد نظر بگیرین تا یه عمر دعا گوی شما عزیزان زحمت کش باشم.در آخر از این آموزش خوبتون برا ساختمان فلزی کمال تشکر رو دارم.

پاسخ دهید