فیلم اجرای سقف U boot

0

فیلم اجرای سقف U boot

در اواخر قرن بیستم میلادی، مهندسین ایتالیایی با تحقیق بر روی سقف های مختلف به ویژه دال های بتنی به جهت بهینه سازی آن و رسیدن به مقاومت مناسب در برابر زلزله و هم چنین استفاده از دهانه های بلند و کاهش مصرف آرماتور و بتن، سیستم دال مجوف سقف U boot را ابداع و به دنیا معرفی کردند و با توجه به مزایای بارز آن، در کشور های مختلف جهان به ویژه کشورهای اروپایی مورد استقبال قرار گرفته است.

این تکنولوژی در سال ۱۳۸۷ پس از ورود به ایران، در مرکز تحقیقات مسکن ساختمان وزارت راه و شهر سازی، مورد بررسی قرار گرفته و موفق به اخذ تأییدیه فنی از آن مرکز شده است و تاکنون در بیش از یک میلیون متر مربع سقف ساختمان های مختلف در اقصی نقاط کشور از دال مجوف یوبوت استفاده شده است.

سقف U boot بتن مسلح، از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال و به طور گسترده قرار میگیرد و حد فاصل این دو لایه با نوعی بلوک که از جنس پلی پروپیلن می باشد، پر شده و جایگزین بتن U BOOT توخالی غیر سازه ای در وسط سقف خواهد شد. این محصول همانند بلوک های سفالی یا پلی استایرن دارای هندسه ی مکعبی اما مجوف می باشد که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی، ابعاد مختلفی دارند.

در سقف U boot، تیرهای فرعی بسیار بیشتر از روش تیر و دال معمولی هستند که این خصوصیت باعث افزایش دهانه و همچنین کاهش ضخامت دال می شود. به جهت افزایش فوق العاده دهانه سازه و کم شدن سختی قاب ها، چنانچه بدون آویز اجرا شود می بایست به میزان کافی در مدل سازه دیوار برشی متقارن تامین نمود. چنانچه میزان دیوارهای برشی کافی نباشد تیرهای داخلی سقف آویز دار خواهد بود.

مشخصات مصالح سقف U boot  :

در ساخت دال های بتن آرمه ی مجوف یوبوت از مصالح زیر استفاده می گردد:

میلگرد :

مشخصات میلگرد مورد استفاده در این دال ها مانند قسمت های دیگر سازه می باشد و سایز آن ها از طراحی سازه بدست می آید. معمولاً در این دال ها از میلگرد آجدار AIII استفاده می شود.

بتن :

با توجه به مشخصات این دال ها، بتن مورد استفاده باید دارای روانی بیشتری نسبت به اعضای دیگر سازه باشد تا به راحتی زیر قالب های یوبوت حرکت کرده و سطحی صاف ایجاد نمایند. این روانی بتن معمولاً توسط افزودنی های فوق روان کننده که باعث ایجاد کاهش مقاومت نمی شوند ایجاد می گردد.

قالب های ماندگار یوبوت :

قالب های هم شکلی هستند که از پلی پروپیلن نو و یا بازیافتی ساخته می شوند. این قالب ها پاسخی نو آورانه برای ایجاد فضای خالی داخل بتن و کاهش وزن و میزان بتن مصرفی دال می باشند.

هر کدام از این قالب ها بر اساس بار مرده سقف و فاصله دهانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در جدول زیر کاربرد هر کدام از این قالب ها برای بار زنده ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مربع و بار کفسازی متعارف ارائه شده است.

   ارتفاع u boot     نوع     ضخامت سقفcm      دهانه موثر سازه متر

U boot 16            تک               ۳۱                   ۹٫۵

U boot 20            تک               ۳۵                   ۹٫۵

U boot 24            تک               ۳۹                   ۹٫۵

U boot 32            دوبل              ۴۷                   ۹٫۵

U boot 40            دوبل              ۵۵                   ۹٫۵

U boot 48            دوبل              ۶۳                   ۹٫۵

 پلی پروپیلن گسترش یافته یا EPP حباب یا لای های از پلی پروپیلن است که دارای ویژگی فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می دهد که بعد از اعمال فشار به حالت اولیه خود برگردد.

مراحل اجرا سقف U boot :

بستن قالب تخت زیرین دال
تمام سطح دال بر روی سطح قالب با پوشش چوب (و یا سیستم های مشابه) پوشیده میگردد.

بستن شبکه آرماتور پایین دال :
میلگردهای زیرین دال در دو جهت عمود بر هم طبق آنچه محاسبه شده است، قرار داده می شود.

چیدن قالبهای یوبوت با توجه به نقشه های اجرایی :

قالب های یوبوت با فواصل مشخص توسط اتصال دهند ه های افقی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند. به علت وجود پایه های مخروطی در زیر قطعات یوبوت، ضخامت مورد نیاز زیر یوبوت تامین می گردد. در صورتی که از قال بهای یوبوت به صورت دوبل استفاده شود، این قالب ها باید قبل از نصب به هم متصل شوند.

بستن شبکه آرماتور بالای دال:

با قرار دادن میلگردهای افقی بالای یوبوت در دو جهت عمود برهم به همراه میلگردهای تقویتی جهت کنترل برش و خمش، مراحل میلگرد گذاری به پایان می رسد.

بتن ریزی لایه اول :

ریختن بتن باید در دو مرحله انجام پذیرد و برای جلوگیری از شناورشدن یوبوتها، لایه اولیه به عنوان پرکننده فضاهای خالی سقف به صورت عمودی تخلیه می شود. مرحله نخست بتن ریزی با استفاده از فوق روان کننده انجام می شود. غلظت بتن باید در حدی باشد که تمام لایه زیرین را پر می نماید

تکمیل بتن ریزی :

در مرحله دوم پس از گیرش اولیه بتن لایه زیرین ، بتن ریزی لایه فوقانی انجام می شود.

باز کردن قالب های کف:

پس از طی زمان گیرش بتن (مطابق آیین نامه بتن)، قالب از زیر سقف خارج و سطحی کاملاً صاف و صیقلی تحویل می گردد .

 

مزایای سیستم سقف U boot

ایجاد دهانه های بزرگتر و کنسول های بلندتر

استفاده از این تکنولوژی باعث می گردد تا ایجاد دهانه های بزرگتر و کنسول های بلندتر امکان پذیر شود. استفاده از این تکنولوژی باعث می گردد تا علاوه بر کاهشوزن سقف، سختی آن نیز افزایشبیابد که این امر ایجاد دهانه های بزرگتر و کنسول های بلندتر را امکان پذیر می نماید. این افزایش دهانه باعث آزادی عمل بیشتر در طرح معماری و ایجاد فضاهای خلاقانه، فضاهای باز تجاری، تأمین پارکینگبیشتر و … می گردد.

کاهش میزان انتقال صوت، حرارت و لرزش

با استفاده از این تکنولوژی و به دلیل وجود حفره های خالی و هوایی میانی در سقف، انتقال صوت و حرارت به نحو چشم گیری کاهش می یابد. این کاهش انتقال صدا در مراکز آموزشی ، مذهبی، سال نهای اجتماعات و… بسیار پر اهمیت است.
با توجه به افزایشسختی دال در استفاده از این تکنولوژی، لرزشاین نوع سقف ها نسبت به دال های بتن آرمه معمولی کمتر بوده و باعث اطمینان خاطر بیشتر برای ساکنین می گردد.

امکان حذف تیرها و ایجاد دال تخت

با استفاده از این تکنولوژی می توان تیرهای موجود در سازه را در صورت وجود دیوار برشی در سازه های بیشتر از ۳ طبقه و یا ۱۰ متر، حذف نمود. حذف تیرها باعث ایجاد مزایای زیر می گردد:

 • افزایش ارتفاع مفید طبقات
 • کاهش میزان عملیات قالب بندی، آرماتوربندی و بتن ریزی به نسبت دال بتنی معمولی
 • عبور راحتتر تاسیسات از زیر سقف
 • امکان حذف سقف کاذب در صورت هماهنگی با تاسیسات
 • با بهر هگیری از عملکرد دو طرفه سقف و توزیع متوازن نیروها بین تکیه گاه ها، آویز تیرها حذف می گردد.

بهبود عملکرد لرزه ای

دال مجوف باعث بهبود عملکرد لرزه ای ساختمان می گردد. سیستم های دال بتنی نسبت به دیگر سیستم های پوشش سقف، دیافراگم یکپارچه تری تشکیل می دهند که باعث بهبود عملکرد لرزه ای ساختمان می گردد.
سقف دال مجوف یوبوت به دلیل داشتن تیرچه های متعامد I شکل، ممان اینرسی بسیار بالایی را برای سقف نسبت به سیستم های دال تخت و پیش تنیده ایجاد می نماید. برهمین اساس سقف صلبیت بسیار زیادی خواهد داشت و انتقال نیروهای زلزله را به عنوان دیافراگم صلب به خوبی انجام می دهد.

امکان ایجاد بازشوهای بزرگو نامنظم در سقف

با توجه به حذف تیرها و افزایش سختی سقف، آزادی عمل بیشتری در ایجاد اشکال و بازشوهای بزرگ و نامنظم روی سقف وجود دارد. البته باید توجه داشت که شکل و ابعاد این بازشوها در طراحی سازه لحاظ گردد.

امکان ستون گذاری نامنظم

برخلاف سازه های بتنی معمولی که ستون گذاری معمولاً از آکس بندی منظم پیروی می کند، در این سیستم امکان ستون گذاری به صورت نا منظم وجود دارد که در طرح های معماری حائز اهمیت است.

افزایش تعداد پارکینگ ها

یکی از عمده مشکلات در طرح معماری، تامین پارکینگ های مورد نیاز در هر ساختمان می باشد. سیستم دال مجوف یوبوت با حذف ستون های میانی، علاوه بر تامین پارکینگ های بیشتر، امکان حرکت و گردش راحت تر ماشین ها در پارکینگ را فراهم می کند.

مقاومت در برابر آتش

سیستم دال مجوف یوبوت به دلیل ایجاد فضاهای حفره ای خالی در میان دال، انتقال حرارت از طبقه ای به طبقه دیگر را کاهش می دهد که این امر در آتش سوزی و کنترل انتقال آن در طبقات بسیار موثر است.

کاهش هزینه ها

استفاده از دال مجوف یوبوت علاوه بر کاهش میزان بتن و آرماتور مصرفی در دهانه مشابه، به دلیل رفتار دوطرفه سقف و توزیع متوازن نیروها در دو جهت طولی و عرضی ساختمان و حذف بتن نا کارآمد، هزینه های حین اجرا نظیر قالب بندی تیرها و کتیبه ها را نیز کاهش می دهد.
این سیستم نسبت به سیست مهای فولادی کاهش هزینه ای از ۲۰ تا ۷۰ درصد را به همراه دارد.
سیستم دال مجوف یوبوت با حذف تیرهای آویزدار بیرون زده از زیر سقف ، علاوه بر کاهش ارتفاع کلی ساختمان و مصالح مصرفی آن، نیاز سقف کاذب را در ساختمان مرتفع می سازد و در اجرای تاسیسات ساختمان بسیار تاثیر گذار می باشد که این خود کاهش هزینه ای مضاعف را برای ساختمان به ارمغان می آورد.

نکات اجرایی دال مجوف دوپوش – سقف U boot

 1. قالب های یوبوت می بایست مطابق نقش ههای اجرایی بر روی سقف چیده شوند. فاصله اولین و آخرین قالب یوبوت در هر ردیف و ستون با لبه دال و یا تیر، کنترل شود تا با نقشه های اجرایی مطابقت داشته باشد.
 2. بست های اتصال قالب های یوبوت با توجه به فاصله مورد نیاز اشاره شده در نقشه های اجرایی، تنظیم گردیده و با چسب پلاستیکی محکم می شود.
 3. چیدن آرماتور های شبکه بالا و پایین باید به گونه ای باشد که در بین هر دو قالب یوبوت یکمیلگرد قرار گیرد.
 4. در هنگام اجرای سقف یوبوت )به خصوصدر استفاده از یوبوت های با ارتفاع بزرگتر از ۲۰ سانتیمتر توصیه می شود برای جلوگیری از بلند شدن یوبوت ها در هنگام بتن ریزی، شبکه پایین آرماتور توسط سیم آرماتوربندی به لوله یا پروفیل زیر بسته شود.
 5. با توجه به اینکه قالب های یوبوت برای تحمل بار گسترده در حدود ۸۰ کیلوگرم طراحی شد هاند، حتی الامکان از وارد آوردن بار بیشتر و یا بار متمرکز، بر روی یوبو تها خودداری گردد و پساز اجرای آرماتور بندی شبکه بالا، به کارگران آموزش داده شود تا بر روی میلگردها حرکت کنند.
 6. مقاومت بتن مورد استفاده در این دا لها در طراحی سازه تعیین م یگردد. روانی بتن (اسلامپ) مورد استفاده باید در حدود ۱۱ الی ۱۳ سانت یمتر بوده تا بتن ب هراحتی در زیر قالب ها حرکت کند و فضای زیر را پر نماید.
 7. در هنگام بتن ریزی بهتر است ابتدا یک لایه حدود ۱۰ سانت یمتری ریخته و ویبره زده شود و سپسروی آن پر گردد. البته باید توجه داشت به هیچ وجه لایه اول به گیرشاولیه نرسد و درز سرد افقی ایجاد نگردد.
 8. جهت اتصال اجزای غیر سازه ای به دال مجوف دوپوش (یوبوت) مانند نما، آسانسور و… پلیت های طراحی شده در محل مورد نیاز قرار گرفته و محکم گردد.
 9. ایجاد خیز منفی به اندازه مجاز در هنگام قالب بندی دال امکان پذیر می باشد.
 10. در صورت امکان توصیه م یگردد از پمپ هوایی جهت بتن ریزی استفاده گردد. استفاده از پمپ زمینی علاوه بر ضربه به سقف در هنگام پمپاژ، بت نریزی را با مشکل مواجه کرده و باعث بالا آمدن قال بهای یوبوت می شود.
 11. در هنگام بت نریزی هر سقف، از جک اطمینان در زیر دو سقف قبلی استفاده گردد. در غیر این صورت وزن سقف در حال بت نریزی، باعث ایجاد خیز و ترک در سقف زیرین خود می گردد.

برآوردها و محاسبات سقف U boot

از آنجایی که هزینه های استفاده از تکنولوژی دال مجوف دوپوش و مزایای آن یکی از عوامل اصلی در انتخاب این سیستم توسط کارفرمایان می باشد، این اطلاعات توسط کارشناسان طراحی اولیه سازه از نقشه های معماری همان پروژه و با طراحی اولیه سازه استخراج شده و قبل از عقد قرارداد در اختیار کارفرما قرار می گیرد.
لازم به توضیح می باشد استفاده از این تکنولوژی در تمام موارد باعث کاهش هزینه ها و ایجاد مزایای مطرح شده نمی شود و این امر ارتباط مستقیم با معماری طرح، دهانه ها، تعداد طبقات، بارگذاری و سایر عوامل دارد. به همین دلیل توصیه می گردد کارفرمایان قبل از اخذ تصمیم نهایی، از خدمات مشاوره و طراحی اولیه شرکت های فعال در ارائه خدمات طراحی و اجرای سقف های یوبوت استفاده نمایند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت نمایندگی این سقف برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید

فیلم اجرای سقف U boot

سقف U boot

سقف U boot

سقف U boot

سقف U boot

سقف U boot

سقف U boot

پاسخ دهید