کرم بندی چست ( فیلم )

0

کرم بندی چست ( فیلم )

شیب بندی و کرم بندی ، کار ظریفی است که باید با دقت انجام شود. شیب بندی بیشتر برای حرکت و هدایت اب به صورتی که امکان تخلیه کافی داشته باشد برای فضاهای خارجی و داخلی مانند محوطه سازی، پیاده رو سازی، حیاط سازی، شیب بندی، پشت بام، اب زیرگاه حمام، دستشویی و اشپزخانه به کار می رود.
این اصول در اب ریزهای بزرگ مانند اب ریزهای همگانی، رختشوی خانه های شهرداری، مجاری اب و مجاری فاضلاب ها نیز اهمیت خاصی دارد. در مجموع باید به اصول هدایت و نوع شیب بندی توجه نمود که مختصات ان توضیح داده میشود.

درصد شیب :

نحوه حرکت اب باید طوری باشد که از اغاز تا پایان، حرکت و تخلیه اب یا فضولات بدون مانع و سریع انجام شود که این درصد شیب برای هدایت و تخلیه اب کمتر و برای حرکت اب دارای فضولات باید بیشتر باشد.
استاندارد شیب برای اب دارای فضولات حدود ۳ درصد و برای هدایت اب های هرز و مشابه ۲ درصد است که اگر این نکات رعایت شود اشکال فنی و تراکم و گرفتگی در مسیر بیش نخواهد امد.

مصالح مورد استفاده :

مخلوط :
استخوان بندی ماسه ای که دو دانه های ماسه را خاک ریزدانه پوشانده باشد و بیشتر جاهای خالی میان دانه های ماسه را پر کرده باشد، با اب پاشیدن و به هم زدن، مخلوط را نمناک ساخته و پخش میکنیم؛ سپس روی مخلوط نمناک غلتک میزنیم که متراکم شود. لایه زمانی متراکم می شود که اگر قلوه سنگی روی ان بی اندازند و از روی ان چرخ غلتک ها را عبور دهند قلوه سنگ بشکند و در سطح متراکم شده فرو نرود.
بدیهی است که اگر ارتفاع لایه ریزی بیش از ۲۵ سانتیمتر باشد سطح لایه ریخته شده را غلتک اجدار زده تا لایه رویی در لایه ریزی جا بیفتد و سپس عمل مخلوط ریزی را به طوری که شرح داده شده ادامه می دهیم.

بتن پوکه :
این مسایل از نوع بسیار معمول و متداول است که علاوه بر مقاومت و سبکی ، هزینه ی کم تری نسبت به انواع دیگر دارد. مواد ترکیبی این بتن از سرباره کارخانه اهن گدازی تشکیل می شود که پس از سرد شدن سرباره بصورت حجمی باد کرده و دارای حفره های فراوان در نتیجه با وزن مخصوصی کم نسبت به سنگ معمولی بکار می رود.
مصالح یاد شده را خرد کرده بصورت درشت دانه و ریزدانه و با اضافه کردن سیمان و اب در شیب سازی بام استفاده می کنند. لازم به یاداوری است که از سنگ های متخلخل سنگ پایی یا پوکه های سوخته ذغال سنگ و کف جوش های کارخانه های اجرپزی نیز به صورت مصالح و دانه های ترکیبی برای بتن پوکه استفاده می شود.

بتن الومینیاتی :
چنانچه در بتن معمولی گرد الومینیوم اضافه شود در زمان خودگیری بتن، براثر فعل و انفعالات شیمیایی حباب های ئیدروژن متصاعد می شود که نشان دهنده و بوجود اورنده ازدیاد حجم بتن است. این عمل بتن را به صورت سنگ پایی یا حفره ای دراورده که وزن مخصوص بتن مصلح را از ۲۲۰ کیلو به ۹۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم در مترمکعب کاهش میدهد و در شیب بندی های قسمت های داخلی و پشت بام، فراوان استفاده می شود.

اجرای شیب بندی :

حرکت شیب از کناره ها به طرف اب رو است و اب رو به دو صورت تعبیه می شود :

.
الف ) اب رو در وسط پشن بام :

 1. طول شیب و ارتفاع نقاط مختلف محاسبه می شود.
 2. وسیله کرم گذاری ارتفاع چهار گوشه ی پشت بام مشخص می گردد.
 3. با ریسمان کشی در بین کرم ها عمل شمشه گیری انجام می شود.
 4. محل اب رو کرمی، مسطح و نازک گرفته می شود.
 5. به وسیله ریسمان کشی بین کرم های کناری و میانی اب رو شمشه گیری برای قسمت های شیب انجام می شود.
 6. متن های بدست امده بین شمشه ها که ((لچکی)) گفته می شود با مصالح مورد نظر پر می شود و با شمشه کش کردن سطح بین دو سطح شمشه سطح شیب دار مورد نظر بدست می اید.
 7. با تکرار نکات یاد شده در قسمت های دیگر سطح شیب بندی بام بدست می اید که اماده مراحل بعدی خواهد بود.

ب) ابروی ناودانی در گوشه ها :
چنانچه ناودانی در گوشه ها یا قسمت میانی و کناری باشد نوع شیب از وسط پشت بام به اطراف خواهد بود که تمامی اصول محاسبه شیب، کرم گیری، شمشه گیری، پرکردن متن ها به همان ترتیب که گفته شد انجام می شود.

ج ) کرم بندی سرویس :
شیب در سرویس به ویژه در حمام به طرف کف شوی است و معمولا محل کف شوی در وسط حمام پیش بینی میشود. عمل شیب بندی به وسیله ی کرم گیری و شمشه گیری به طرف کف شوی صورت می گیرد و با متن سازی بین شمشه های کف، اماده عایق کاری، سپس موزاییک فرش و یا نصب سرامیک می شود. بدیهی است چنانچه محل مورد نظر توالت باشد کاسه توالت در محل خود و پایین تر از اطراف نصب شده به طوری که پس از فرش کف اب به راحتی و سریع به طرف کاسه توالت سرازیر می شود.

این مطلب را از دست ندهید : فیلم اجرای اپوکسی کف و موارد کاربرد

کرم بندی چهار طرفه :

 • دیواره ای یک نیمه را به اندازه تقریبی ۲٫۵ * ۲٫۵ متر به ارتفاع یک رج می چینند. وسط و مرکز این کار کرمی به ارتفاع ۲٫۵ سانتیمتر گذاشته می شود.
 • این کرم به گوشه های کار ریسمان کشیده می شود تا شیب مورد نظر بدست می اید.
 • در راستای ریسمان شیب دار شمشه گذاشته می شود و با خاک دو نم ، سطح شمشه ی شیبدار شمشه گرفته می شود.
 • شمشه اهنی یا چوبی از راستای شمشه گرفته می شود. متن شمشه ها با خاک دو نم پر شده سطح ان بوسیله ی شمشه اهنی یا چوبی شمشه کشی می شود و شیب چهار طرفه بوجود می اید.

کرم بندی

فیلم کرم بندی

 

.

.

پاسخ دهید