ازمایش مارشال ازمایشگاه روسازی

0

ازمایش مارشال ازمایشگاه روسازی

یکی از انواع آسفالت ، بتن آسفالتی نام دارد كه با استفاده از مصالح شكسته با دانه بندي پيوسته و قير خالص با درجه نفوذ بين ۶۰ الي ۱۰۰ تهیه می شود. جهت تولید بتن آسفالتی و طرح آسفالت روشهای گوناگونی وجود دارد که در این میان سه روش زیر وجود دارد که ازمایش مارشال متداول است.

  • روش ازمایش مارشال
  • روش هابر فيلد
  • روش ويم ( ژيراتوري )

مدلسازی ازمایش مارشال

    هر سه روش فوق عملا نتايجي رضايت بخش داشته اند ولي آنچه در ايران بيشتر شناخته شده و كاربردي تر به نظر مي آيد روش مارشال است. روش هابر فیلد بیشتر در طرح بتن های آسفالتی با دانه بندی نسبتا ریز مانند شیت آسفالت که در آن مصالح ۱۰۰ در صد از الک نمره ۴ رد می شوند کاربرد دارد. در روش ویم عمل کوبیدن نمونه های آسفالت همراه با مالش انجام می گیرد و اندازه بزرگترین دانه های آسفالت همچون روش مارشال یک اینچ می باشد. روش مارشال نیز نخستین بار توسط مهندسی به نام بروس مارشال ارائه گردید و بعد ها نیز تغییرات زیادی در آن ایجاد شد تا اینکه به صورت کنونی تبدیل شد. این روش به طور مفصل در استاندارد ASTM D1559 شرح داده شده است.

ازمایش مارشال بر روی نمونه های استوانه ای به قطر ۴ اینچ ( ۱۰ سانتی متر ) و ارتفاع ۲٫۵ اینچ ( ۶٫۲۵ سانتی متر ) انجام می شود. عمل تراکم نمونه آسفالت ساخته شده با چکش ۱۰ پوندی (۴٫۵ کیلوگرمی ) و ازتفاع سقوط چکش ۴۵ سانتی متری صورت می پذیرد. تعداد ضربات نیز بسته به میزان ترافیک طرح مسیر مورد نظر ف متفاوت می باشد.

فیلم ازمایش مارشال را در ادامه برای شما در نظر گرفتیم.

هدف از انجام ازمايش مارشال عبارت است از:

پيدا كردن رابطه بين تراكم و درصد قير ، به دست آوردن رابطه بين وزن مخصوص و درصد قير و همچنين رابطه بين درصد قير و فضاي خالي، مقاومت فشاري و رسم منحني هاي مربوطه.

 

ازمایش مارشال

ازمایشگاه روسازی

 

ازمایش cbr (فیلم تعیین ضریب باربری کالیفرنیا )

پاسخ دهید