حل مشکل رتبه بندی در اکسل

4

حل مشکل رتبه بندی در اکسل

بسیار پیش می اید که لیستی از اقلام یا داده ها داریم که میخواهیم به ترتیب قدرت ، ان را رتبه بندی کنیم. در ساده ترین فرض این است که شما میخواهید نمرات خود را رتبه بندی کنید البته در رشته عمران در دروس مختلف مخصوصا نتایجی که از تحلیل نیروهایمان میگیریم بسیار کاربرد دارد به زودی نوشتن برنامه های کوچک در این رابطه را هم شروع میکنیم.

اما برای شروع شما فرض کنید که میخواهید لیست نمرات کسب شده در دروس مختلف را رتبه بندی کنید خب طبیعی است که به سراغ تابع rank میروید ، اما یک مشکل بزرگ وجود دارد. فرض کنید شما ۳ بار نمره ۲۰ کسب کرده اید و اولین نمره پایین تر از ان ۱۹٫۵ است، میبینید که نتیجه رتبه بندی برای نمره ۱۹٫۵ عدد ۴ است این در حالی است که در میان نمرات کسب شده شما جایگاه دوم را در اختیار دارد و قاعدتا باید عدد ۲ به ان تعلق میگرفت.

برای حل مشکل رتبه بندی در اکسل طبق دستور العملی که در عکس زیر میبینید عمل کنید البته ما برای فهم بیشتر موضوع این کار را در چند ستون انجام دادیم شما میتوانید با ترکیب فرمول ها ان ها را در یک ستون تجمیع کنید.

به زودی اموزشی دیگر درباره مرتب کردن دادهابا توجه به قدرت دو ستون را برای شما عزیزان به اشتراک میگذاریم.

رتبه بندی در اکسل

4 دیدگاه

  1. سلام
    یه سوال
    یه جدولی دارم مثل جدول لیگ برتر و میخوام پس از تغییر امتیاز تیمها رتبه اونا تو جدول تغییر کنه ولی تابع vlookup زمانی که امتیاز ها مساوی باشه مشکل ایجاد میکنه و نام اولین تیم دارای امتیاز مساوی رو تکرار میکنه
    آیا راهکاری هست؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید

  2. باعرض سلام وادب میخواستم ببینم امکان دارد که اگر در یکی از امتحانات مردود شده باشم آن در رتبه بندی شامل نشود

پاسخ دهید