فیلم اجرا کناف

در این قسمت فیلم اجرا کناف را برایتان در نظر گرفتیم و در ادامه توضیحاتی را درباره ویژه‌ها و کارکرد کناف برایتان شرح می‌دهیم. کناف نوعی صفحه روکش‌دار گچی (Dry Wall) است که توسط شرکت کناف تولید می‌شود. کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکت‌های بین‌المللی در صنایع ساختمان می‌باشد.

سقف‌ها و دیوارهای جداکننده (تیغه) کناف سازه‌های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش‌دار گچی و سیمانی بر روی آن‌ها پیچ می‌شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پرشده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ‌آمیزی می‌شوند.

این مطلب را از دست ندهید : فیلم آموزش متره براورد دیوار برشی

مزایای جداکننده داخلی کناف

  1. این نوع دیوار در مقایسه با دیوارهای سنتی حدود ده تا پانزده برابر سبک‌تر است. با کاهش بار مرده ساختمان، تأثیر نیروی زلزله بر ساختمان کمتر می‌شود. در صورت تخریب ساختمان، به علت سبکی سیستم کناف، خطر جانی به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای کمتر خواهد بود.
  2.  نحوه اتصال انعطاف‌پذیر پانل‌ها به پروفیل‌ها هم به‌گونه‌ای است که باعث کاهش نیروی زلزله می‌شود. بدین‌صورت که استادها در داخل رانرها جای بازی دارند به هم پیچ یا پرچ نمی‌شوند، ولی پانل‌ها به هردوی آن‌ها پیچ می‌شوند.
  3. سبکی مصالح کناف باعث حمل آسان آن توسط کارگران و درنتیجه افزایش سرعت اجرای پروژه می‌شود. در مسافت‌های حمل طولانی به علت دارا بودن بسته‌بندی مناسب آسیبی به مصالح وارد نمی‌شود. کم‌حجم بودن مصالح کناف نسبت به مصالح سنتی نیز سبب کاهش هزینه‌های حمل می‌شود.
  4. مزیت دیگر سیستم کناف دسترسی آسان به تأسیسات مکانیکی و الکتریکی است. در صورت ترکیدن لوله‌های تأسیسات و… به‌راحتی می‌توان قسمت آسیب‌دیده را تشخیص داده و تعمیر کرد. در صورت آسیب دیدن دیوارهای کناف در اثر ضربه نیز، قسمت آسیب‌دیده به‌راحتی تعویض و تعمیر می‌شود. این دو ویژگی موجب افزایش عمر مفید ساختمان می‌شوند.
  5. در صورت نیاز به تغییر کاربری، با استفاده از سیستم کناف به‌راحتی می‌توان این کار انجام داد. در بازسازی ساختمان‌های قدیمی نیز می‌توان از روش کناف بهره گرفت. مناطقی که نیاز به ساخت‌وساز سریع باشد مانند مناطق زلزله‌زده، سیستم کناف دارای اولویت می‌باشد.
  6. سیستم پانل‌های گچی کناف بدون سازه نیز استفاده می‌شود. در این حالت، پانل‌های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به‌عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب می‌شوند. بدین ترتیب فضایی خالی در پشت آن برای عایق‌کاری و عبور تأسیسات ایجاد می‌شود.
  7. دیگر مزایای سیستم کناف اجرای فرم‌های دکوراتیو و منحنی و افزایش سطح زیربنای ساختمان با توجه به کاهش ضخامت دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی هست.

عملکرد دیوارهای کناف

کناف بنابر عملکرد دیوارها، پانل‌های متفاوتی متناسب با شرایط موجود ارائه می‌دهد. در شرایط عمومی از پانل‌های گچی ساده یا Regular board(RG) استفاده می‌شود. برای مکان‌های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس‌ها از پانل‌های مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant board) استفاده می‌شود. این صفحات قابل‌استفاده در مکان‌هایی با رطوبت کمتر از 90% می‌باشد. در محل‌هایی که احتیاج به محافظت در برابر حریق دارند، پانل‌های (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه می‌باشند پیشنهاد می‌گردد که تا 3 ساعت در برابر آتش‌سوزی مقاومت می‌کنند. پانل‌های (Fire & Moisture resistant board) هم که در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند، برای مکان‌هایی مانند چاه‌های تأسیساتی استفاده می‌شوند .

در سیستم کناف، برای دیوارهای خارجی یا دیوارهایی که در تماس دائم با آب هستند از صفحات مسلح سیمانی (آکواپنل) استفاده می‌شود.

با به‌کارگیری دیوارهای کناف می‌توان مقاومت در برابر عبور صدا را افزایش داده و با استفاده از عایق‌های پشم سنگ و پلی استایرن می‌توان دیوارها را در برابر حرارت به‌راحتی عایق کرد. عایق‌ها در بین دو پانل گچی قرار می‌گیرند.

دیوارهای کناف بعد از نصب، رنگ‌آمیزی می‌شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ‌وخاک و گچ کشته نیست. این موضوع نیز باعث صرفه‌جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه‌ها می‌شود. برای به دست آوردن سطحی کاملاً یکنواخت، محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می‌شود. نوار درزگیر موجب مسطح شدن محل درز و جلوگیری از ایجاد ترک در دیوار می‌شود. سطح پیچ‌ها هم که کمی پایین‌تر از سطح پانل‌ها هستند، با بتونه پوشانده می‌شود و سطح صافی در محل پیچ‌ها ایجاد می‌شود. بعد از اجرای دیوار، یک‌لایه ماستیک روی آن اجرا می‌شود که موجب به وجود آمدن سطحی یکنواخت برای رنگ‌آمیزی و کاهش جذب رنگ می‌شود. درنهایت با استفاده از دیوار کناف به‌راحتی سطحی کاملاً صاف با دقت بالا و آماده برای رنگ‌آمیزی به دست می‌آید.

اجزای فلزی کناف

پروفیل های کناف با شکل دادن به ورق های فولادی گالوانیزه به روش سرد تولید می شوند . اجزای اصلی آن شامل استاد (سازه قائم) و رانر (سازه افقی) می باشد . در محل هایی که تاسیسات و لوله کشی ها وزن خود را به استاد ها انتقال می دهند ، سازه ای تحت عنوان پشتیبان جهت تقویت استفاده می شود . سازه محافظ گوشه در کنج های خارجی به کاربرده می شود که از دیوارهای کناف در برابر ضربه محافظت می کند و هم باعث ایجاد لب های گونیا و دقیق می شود.

پیچ‌ها، سازه درز انقطاع، نوار درزگیر و ماستیک و … از دیگر اجزای دیوار کناف می باشد. در ادامه شما را به دیدن فیلم اجرا کناف دعوت می‌کنم.