HSE در پروژه های عمرانی + دانلود فایل اموزشی

0

HSE در پروژه های عمرانی

HSE در واقع مخفف عبارت Health and Safety and Environment به معنای سلامتی، امنیت و محیط زیست می باشد. در این مطلب علاوه بر اشنایی کلی با این مقوله دو پاورپوینت ارزشمند که در مجموع چیزی حدود 200 صفحه است در گام های مختلف اجرای HSE در پروژه های عمرانی بررسی شده است.

 

HSE چیست ؟

بهداشت و ایمنی از سال ۱۸۸۵ باهم مطرح‌شده‌اند و هر جا که ایمنی مطرح‌شده است سخن از بهداشت و محیط نیز به میان آمده است. مباحث ایمنی بعد از انقلاب صنعتی به دلایل افزایش آمار مرگ کارگران مطرح گردید. مسائل محیط ‌زیست نیز بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شکل حادی مطرح گردید. همچنین به دلیل شرایط و سنگینی کار در معادن زغال‌سنگ و افزایش بیماری‌های ناشی از کار در میان کارگران بحث بهداشت نیز مطرح گردید و در گام بعدی ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید.یعنی پی بردند که وقتی کارگری بیمار شود حادثه می‌آفریند یا اینکه دچار حادثه می‌شود یا بیماری‌ها نیز افزایش می‌یابد و این‌ها به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل هستند.

به جهت اهمیت این موضوع می‌بینیم که در قانون کار آمریکا که در سال ۱۹۷۰ تصویب‌شده است بخشی تحت عنوان ((رایت تونو)) گنجانده‌شده است که بر حق کارکنان و کارگران نسبت به شناخت خطرات و مشکلات محیط کارشان تصریح دارد. این مسئله یکی از حقوق کارکنان است و باید توسط کارفرمایان به آگاهی آنان برسد تا بدانند در چه محیطی کار کنند و در این صورت موضوع تعهد که از الزامات HSE است در او ایجاد می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک همکار و همراه به شما کمک کند. در حقیقتHSE، موضوعات بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست را در پروژه‌ها تحت کنترل خود درمی‌آورد. به‌عبارت‌دیگر در هرکدام از شاخه‌هایHSE ،مواردی گنجانده‌شده که هر یک به‌تنهایی شامل موارد متعددی می‌باشد.

این مطلب را از دست ندهید: علل تاخیر در پروژه های عمرانی

دانشگاه های مرتبط با HSE در ایران

ازجمله رشته‌های مرتبط با HSE در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در مقطع کاردانی:بهداشت حرفه‌ای،ایمنی صنعتی
  2. در مقطع کارشناسی: مهندسی بهداشت حرفه‌ای،مهندسی صنایع با گرایش ایمنی صنعتی، مهندسی تکنولوژی ایمنی صنعتی، مهندسی ایمنی صنعتی، ارگونومی
  3. در مقطع کارشناسی ارشد:مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی ایمنی و بازرسی فنی، بهداشت، ایمنی و محیط زیست(HSE)، مهندسی HSE، ارگونومی، مهندسی شیمی با گرایش HSE، مهندسی بهداشت حرفه‌ای، مدیریت HSE، مهندسی محیط زیست

 

دانلود اموزش HSE در پروژهای عمرانی

HSE در پروژه های عمرانی (دانلود)

الزامات HSE ماشین الات عمرانی ( دانلود )

 

HSE در پروژه های عمرانی

 


  • HSE
  • در پروژه های عمرانی

پاسخ دهید