ازمایش ضربه شارپی ( فیلم )

مصالح عموماً برای ساخت سازه‌های باربر به کار می‌روند. یک مهندس طراح بایستی بداند که آیا مصالح در شرایط مختلفی که سازه تحت بهره‌برداری قرار می‌گیرد دوام آورده و سالم می‌مانند. عوامل مهمی بر طاقت (قابلیت جذب انرژی) یک سازه اثر منفی می‌گذارند. این عوامل عبارت‌اند از: دمای پایین محیط، بارگذاری اضافی و آهنگ سریع کرنش که به‌واسطه فشار بیش‌ازحد، ضربه و تمرکز تنش در شکاف‌ها و ترک‌ها به وجود می‌آید. تمامی این عوامل منجر به شکست می‌شوند. برهم‌کنش این عوامل می‌تواند تا حدودی به‌وسیله تئوری شکست لحاظ شود. پیش از ارائه این تئوری آزمایش‌هایی همچون ازمایش ضربه شارپی به وجود آمد.

این آزمایش روشی برای ارزیابی طاقت نسبی مصالح مهندسی است و معمولاً برای بررسی فلزات بکار می‌رود. امروزه نیز این آزمایش به‌عنوان یک روش اقتصادی کنترل کیفیت بکار می‌رود. آزمایش‌ها مشابهی نیز برای مواد پلیمری، سرامیک‌ها و آلیاژها استفاده می‌شود. در آزمایش ضربه میزان انرژی جذب‌شده توسط یک قطعه شکافدار استاندارد در اثر ضربه اندازه‌گیری می‌شود.

 

هدف از انجام آزمایش ضربه شارپی، ارزيابي ميزان انرژي جذب‌شده توسط فلزات است. ر این آزمون، مقدار انرژی جذب‌شده توسط نمونه در هنگام شکست از میزان اختلاف ارتفاع اولیه و ثانویهٔ آونگ به دست می‌آید. این میزان انرژی معیاری از چقرمگی مواد است.

 

وسایل ازمایش ضربه شارپی :

  • دستگاه آزمايش ضربه شارپي
  • گيره
  • اره
  • سوهان

 

روش انجام ازمایش ضربه شارپی :

نمونه ای راكه دارای یك شكاف در میانه آن است بر روی دو تكیه گاه سندان دستگاه قرار می دهیم. نمونه به گونه ای قرار داده می شود كه وجه شكاف خورده پشت به محل ضربه باشد. نمونه توسط چكش یك پاندول سنگین كه از یك ارتفاع ثابت سقوط میكند شكسته می شود. مصالح سخت انرژی بیشتری جذب می كنند و مصالح ترد انرژی كمتری جذب می كنند. ابعاد نمونه آزمایش بایستی بوده و عمق شیار ایجاد شده بایستی باشد.

 

فیلم
ازمایش ضربه شارپی


+ فیلم آزمایش پیچ ها در اتصالات اصطکاکی در برابر تنش و پیچش