بخشنامه های مهم متره برآورد

یکی از مواردی که دانشجویان بعد از تسلط به متره براورد باید بدانند تسلط به بخشنامه های مهم سازمان مدیرت و برنامه ریزی است لذا به هنگام سازی صورت وضعیت خود برای تهیه اسناد و مناقصات ارگانهای داخلی ما امری حیاتی است. در ادامه بخشنامه مهم متره براورد که هر متروری باید ان را داشته باشد را با شرح مختصر معرفی برای دانلود قرار داده ایم.

۱- ﺑﺨﺸﻨﺎﻣﻪ ﻧﺤﻮه اراﯾﻪ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎد ﻗﯿﻤﺖ از ﺳﻮی ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎران

دستور العمل نحوه ارائه پیشنهاد قیمت از سوی پیمانکاران به تفکیک فصول فهرست بها به منظور پایش دقیق تر و سریعتر قیمت پیشنهادی پیمانکاران ، قیمت کارهای جدید و هزینه اجرا کار از نوع گروه اول (لازم الا اجرا) در ۶ صفحه دستور العمل و ۸ صفحه پیوست ابلاغ شده است در پایان این بخشنامه یک مثال عملی تشریح شده است که مسئله را برای شما روشن میکند.

دانلود بخشنامه ۷۶۵۷۴/۱۰۰

۲- نحوه ارائه تجزیه بها

موضوع این بخشنامه، نحوه ارائه تجزیه بها همراه با پیشنهاد قیمت توسط پیمانکاران است. این نشریه ۹ صفحه دارد و تاریخ ابلاغ آن ۱۳۷۹/۹/۹ است. در این بخشنامه یکسری جدول های مخصوصی که پیمانکار برای پیشنهاد قیمت خود باید در فرمت ها خاصی قیمت خود را تسلیم کارفرما نماید وجود دارد.

دانلود بخشنامه ۴۹۵۱ نحوه ارایه تجزیه بها

۳- ﺍﺟﺮﺍی ﻛﺎﺭﻫﺎی ﺳﺎﺧﺘﻤﺎنی ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺳﺮﺟﻤﻊ

در ابتدای این بخشنامه آمده است : ((به منظور تسهیل و تسریع در امور اجرائی کارهای ساختمانی که سطح زیر بنای آنها تا ده هزار متر مربع است پیمان همسان پیوست (بخشنامه فوق ) باید با تامین مراتب زیر مورد استفاده قرارگیرد )) که شرایط کاربرد ان را مشخص میکند.

دانلود بخشنامه انعقاد اجرای کارهای ساختمانی بصورت سرجمع سال ۸۹

۴- تضمین برای معاملات دولتی

مقررات این ایین نامه در مورد پیش پرداخت و مبلغ و نوع تضمین ها شامل قراردادهای خدمات مشاوره ، مدیریت طرح ، امور تحقیقاتی ، امور پیمانکاری ، ساخت تجهیزات و نصب ، خرید ماشین الات ، تجهیزات ، کالاو مواد و مصالح و قراردادهای حمل و نقل به تنهایی یا بصورت مجموعه ای دو یا چند مورد از انها می باشد.

دانلود آئین نامه تضمین برای معاملات دولتی سال ۸۲

۵- ارزیابی کیفی مناقصه

یکی از بخشنامه های مهم که به ارزیابی کیفی مناقصه گران میپردازد ، این بخشنامه برای پیمانکارانی که در مناقصات شرکت میکنند اهمیت فراوانی دارد.

دانلود بخشنامه ارزیابی کیفی مناقصه گران

۶- حد نصاب معاملات سال ۹۴

این بخشنامه که به تازگی در سال ۹۴ منتشر شده به سقف معاملات کوچک و متوسط و بزرگ می پردازد. این بخشنامه برای پیمانکارانی که در مناقصات شرکت میکنند اهمیت فراوانی دارد. این بخشنامه باید هرسال به روز شود.

دانلود بخشنامه حد نصاب معاملات سال ۹۴

۷- نحوه تعدیل آحاد بهاء پیمان

یکی از بخشنامه های بسیار مهم که علاوه برفهم ان نیاز به محاسبات ریاضی دارد. تعدیل احاد بها در ارتباط با قراردادها و پیمانهای مطالعه طراحی، نظارت ، ساخت و اجرا ، بروز درآوردن تعرفه خدمات مهندسی و قیمت پیمانهای ساخت و اجرا در زمان واقعی انجام کار است.

دانلود دستورالعمل تعدیل آحاد بهاء پیمانها سال۸۲

۸- نحوه تعیین دامنه قیمت متناسب در مناقصات

همواره یکی از دغدغه های کارفرمایان (و البته پیمانکاران خوش نام) برنده شدن شرکت هایی در مناقصه بود که کمترین قیمت (در بسیاری مواقع غیرمنطقی) را ارائه می کردند. این شرکت ها مناقصه را با قیمتی پایین برنده شده و با دریافت پیش پرداخت و زخمی کردن پروژه، از آنجایی که قیمت ها پایین بوده و پروژه ضرر ده می شد، کارفرما را با مشکلات عدیده ای از قبیل متوقف شدن کار، ادعاهای غیرمنطقی و … به منظور جبران ضرر پروژه مواجه می کردند.

تلاش های انجام شده در خصوص پیش ارزیابی پیمانکاران، یا برگزاری مناقصات به صورت دو مرحله ای و تاثیر دادن امتیاز فنی بازرگانی در ترازکردن قیمت و انتخاب پیمانکار، همه در راستای حذف قیمت های کم غیرمنطقی (یا به اصطلاح خودزنی!) و انتخاب شدن پیمانکاری با توانمندی و اعتبار بیشتر (حتی با قیمتی کمی بالاتر) بوده است. با این وجود بسیار از مناقصات بدون ارزیابی یا تراز کردن قیمت ها بر اساس امتیاز فنی بازرگانی صورت می گرفت و وجود بخشنامه ای برای حذف پیمانکارانی که قیمت های خودزنی ارائه می دادند به شدت احساس می شد.

در تاریخ ۹۱/۰۸/۱۴ بخشنامه ای تحت عنوان “دستورالعمل تعیین دامنه قیمت های متناسب پیشنهادی در مناقصات یک مرحله ای و دو مرحله ای” توسط معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی منتشر گردید که توانسته است دغدغه فوق را تا حدی برطرف نماید. به طور کلی این بخشنامه یک دستورالعمل برای تعیین یک دامنه قیمت بر مبنای یک میانیابی آماری از قیمت های پیشنهادی است. قیمت های پیشنهادی که داخل این دامنه قرار بگیرند متناسب تشخیص داده می شوند. قیمت های خارج از دامنه نامتناسب بوده و حذف خواهند شد.

دانلود دستورالعمل تعیین دامنه قیمتهای متناسب پیشنهادی سال ۹۱

۹- ظرفیت مجاز پیمانکاران برای شرکت در مناقصه ارزیابی کیفی و ارجاع کار سال۹۴

دانلود

۱۰- ضریب های منطقه ای کارهای پیمانکاری سال ۹۴

دانلود

 

بخشنامه های مهم متره براورد

بخشنامه های مهم متره براورد

بخشنامه های مهم متره براورد

بخشنامه های مهم متره براورد

بخشنامه های مهم متره براورد

بخشنامه های مهم متره براورد