نحوه تک ستونی کردن شتاب نگاشت با برنامه Row2Col

در این مطلب به نحوه تک ستونی کردن شتاب نگاشت با برنامه کم حجم Row2Col خواهیم پرداخت. بسیار پیش آمده است که از سایت های ارائه دهنده شتاب نگاشت مانند PEER رکورد زلزله‌ای، را دانلود نموده اید که داده‌های آن در چند ستون کنار یک دیگر قرار گرفته و نیاز است، قبل از ارائه آن به نرم افزارهای تخصصی مانند ETABS,  SAP2000 و غیره؛ فرمت آن به شکل تک ستونی تغییر پیدا کند. برنامه Row2Col به سادگی این کار را برای شما انجام می‌دهد.

نحوه کار با برنامه Row2Col برای تک ستونی کردن شتاب نگاشت

در ادامه نحوه کار با نرم افزار Row2Col شرح داده شده و لینک دانلود در انتهای مطلب قرار داده شده است، گفتنی است نرم افزار نیاز به نصب ندارد و تنها با کلیک راست بر روی آیکن آن و انتخاب گزینه Run as Administrator اجرا می‌گردد.

دانلود برنامه Row2Col

  1. بر روی نرم افزار دابل کلیک کنید تا پنجره کوچک نرم افزار باز شود.
  2. در خط اول شما باید شتاب نگاشت مورد نظر خود را به نرم افزار معرفی کنید.
  3. برای نمونه فایل شتاب نگاشت طبس با نام TAB-UP_AT2 درون پوشه دانلود قرار داده شده است.
  4. در خط دوم محل ذخیره فایل تکست تبدیل شده و نام آن را تعیین می‌کنید.
  5. بر روی دکمه Convert کلیک کنید تا عملیات تبدیل انجام شود.
  6. مشاهده می‌کنید یک فایل تکست در محلی که قبلاً شما تعیین کرده بودید بصورت تک ستونی ایجاد می‌شود.
  7. در انتها چند خط اول که مربوط به اطلاعات شتاب نگاشت است را می‌توانید حذف کنید.
  8. فایل آماده استفاده است.

یکی از نکاتی که شاید در نگاه اول به نظر نرسد آن است که بگوییم هر ستون را کپی کرده و در امتداد یک دیگر در یک ستون اکسل Paste گردد که این کار اشتباه است. در واقع گام‌های شتابنگاشت به صورت افقی در فایل تکست ذخیره گردیده است. برای مثال زمان 0 در ردیف اول ستون اول و زمان 0.01 در ردیف اول ستون دوم قرار دارد و به همین نحو ادامه پیدا می‌کند و در نتیجه کپی کردن و در ادامه قرار دادن تنها 4 ستون فایل text شتابنگشت کاملاً اشتباه است و حتما باید از نرم افزار Row2Col که خدمتتان معرفی گردید استفاده شود.

از کجا شتاب نگاشت دانلود کنیم؟

در ایران پایگاه شبکه زلزله نگاری کشور، (راه، مسکن و شهرسازی) رکوردهای زلزله را در اختیار مهندسین جهت پژوهش های خود قرار می‌دهد که اخیراً با تغییراتی در سایتشان، دکمه دانلود را حذف کرده‌اند که باعث مشکلات زیادی شده است. البته با ترفندی که در این مقاله به آن پرداخته شده است شما می‌توانید هر شتابنگاشت دلخواهی را از این سایت دانلود کنید. در صورتی که بخواهید از شتابنگاشت‌های بین المللی در پژوهش‌های خود استفاده کنید پیشنهاد اول پایگاه Peer مربوط به دانشگاه برکلی می‌باشد که بسیار در این زمینه معتبر است.

کاربر گرامی شما می‌توانید مقالات تخصصی مهندسی زلزله منتشر شده در نگاه عمران را از باکس مقالات پیشنهادی مورد بررسی قرار داده و در صورت هرگونه سوال یا پیشنهاد در بخش گفت و گو با ما در میان بگذارید.