برنامه آنلاین تبدیل واحد فشار

در یک تعریف عمومی تبدیل واحد فشار عبارت است از نیروی عمودی که بر واحد سطح اعمال می‌شود.از واحد فشار در مهندسی عمران و مقاومت مصالح و به دنبال آن در علم تحلیل سازه بسیار استفاده می‌شود و به دلیل سیستم اندازه گزاری مختلف در کتاب‌های مرجع گاهی لازم این واحد‌ها به یکدیگر تبدیل شوند. در کشور ما معمولا از سیستم اندازه‌گیری و واحد فشار kg/m2 یا kg/cm2 بسیار استفاده می‌شود. به همین منظور برنامه تبدیل واحد فشار آنلاین با مشخص شدن واحد‌های ورودی و خروجی تبدیل واحد را به سادگی برای شما انجام می‌دهد.

واحدهای اندازه‌گیری فشار چیست؟

واحد اندازه گیری فشار با توجه به کاربرد آن در علوم مختلف متفاوت است برای مثال اندازه گیری فشار هوا از واحد bar استفاده می‌شود. در سیستم بین‌المللی (SI) واحد فشار نیرو را برحسب واحد پاسکال اندازه‌گیری می‌کنند. طبق این سیستم یک پاسکال  از تقسیم نیروی 1 نیوتونی وارد بر یک سطح 1 مترمربع حاصل می‌شود. پاسکال را با علامت اختصاری Pa نمایش می‌دهند. از طرفی می‌دانیم 1 نیوتن 0.1 برابر کیلوگرم است در نتیجه 1 پاسکال نیز 0.1 برابر kg/m2 است.

در سیستم‌های انگلیسی، جرم را به صورت پوند یا اونس مطرح می‌کنند. همچنین،‌ مساحت و فاصله نیز برحسب فوت و اینچ بیان می‌شوند. در نتیجه، برخی از واحد‌هایی که در خصوص فشار وجود دارند به صورت زیر تعریف می‌شوند.

lbf/f2, psi, inH2O, ftH2O

از جمله دیگر واحد‌های فشار عبارت است از:

  • اتمسفر (Atmosphere): برای سیالات و گازها استفاده می‌شود.
  • بار (bar): برای سیالات و گازها استفاده می‌شود و اختلاف ناچیز در حدود یک درصد با واحد اتمسفر دارد.
  • میلی‌متر جیوه (mmHg): عبارت است از فشار به وجود آمده از ستون جیوه با ارتفاع یک میلی‌متر.
  • psi: این واحد بر پایه سیستم انگلیسی و معادل فشار ناشی از یک پوند نیرو به مساحت یک اینچ مربع است. هر پی اس آی (psi) برابر با 6894.8 پاسکال است.

جدول تبدیل‌های واحد فشار به یکدیگر

در جدول زیر، تبدیل واحد فشار برای واحدهای مختلف آورده شده است که می‌توانید از آن‌ها در محاسبات خود استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌شود این صفحه را در مرورگر خود بوک مارک کرده و هر زمان نیاز داشتید بصورت فوری و سریع تبدیل واحد فشار را انجام دهید. در صورتی که ایراد یا پیشنهادی نسبت به این ابزار آنلاین دارید لطفا در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

جدول تبدیل واحد فشار